Helyi gazdaságfejlesztési stratégia
A ’Wekerlei helyi gazdaságfejlesztési stratégia műhely’ sorozat az uniós támogatású FoTRISS projekt keretében valósul meg. Célja, hogy négy hónap alatt kidolgozza a Wekerletelep helyi gazdaságfejlesztési stratégiáját a civil, az üzleti, az önkormányzati és az egyetemi-tudományos szféra együttműködésével. Közben innovatív megoldásokat tár fel, és reményeink szerint konkrét helyi projekteket is elindít majd.
Miért hasznos a különböző résztvevők számára:
A kutatók számára új módszereket kínál, és igyekszik csökkenteni a kutatási projektek elszigeteltségét. A helyi kezdeményezések és az önkormányzat értékes szakértelemhez jutnak. A helyi vállalkozók a kapcsolatépítésen kívül a helyi piaci igényekre zöldebb és közösségibb megoldásokat találhatnak, amelyek segítségével a profitot és a közjót egyformán szem előtt tudják tartani.
Időtartama:
Az eseménysorozat három workshopból áll, melyek január 14-én, február 18-án és március 18-án kerülnek megrendezésre a Wekerlei Könyvtár és Kultúrházban. Az első workshop feltérképezte a Wekerle jelenlegi erősségeit és gyengeségeit, a második a jövőképet fogalmazza meg, az utolsó találkozón pedig elkészül a projektkoncepció, a tanulságok megfogalmazásával. 2017 májusában pedig megosztjuk a tapasztalatokat más magyarországi átalakuló közösségekkel.
Résztvevők (a kör folyamatosan bővül):
-
Civilek: Átalakuló Wekerle szervezői kör, Volt Ady Mozi baráti kör, Wekerlei Társaskör, Magyar Kollégium, Magyarországi Átalakuló Közösségek
-
Szakértők, kutatók: Pataki György (Corvinus Egyetem, ESSRG), Czafrangó János (Erste Bank, good.bee program), Bajmócy Zoltán (Szegedi Tudományegyetem, Akut Egyesület), Kajner Péter (helyi gazdaságfejlesztés szakértő), Márkus Ágnes (szociálpolitikai és közösségfejlesztő szakértő), Ruszanov Anett (FoTRISS), Sain Mátyás (részvételi településfejlesztés), Keresztély Krisztina (városkutató)
-
Önkormányzat és intézmények: önkormányzati képviselők, alpolgármester, Wekerlei Kultúrház és Könyvtár, Kispesti Szociális Szolgáltató Centrum,
-
Helyi vállalkozók és az alternatív gazdaság szereplői: Wekerlei Mozgásműhely, állatorvosi rendelő, Kuckó gyermekfelügyelet, Panel Pék, Katlan Tóni, a helyi cipész, a bolhapiac/garázsvásár és a helyi vásárlói kör (Tessék csak) szervezői, a kistermelői piac résztvevői, a Zöldségkommandó
Az „anyaprojekt”:
A FoTRISS öt európai országban párhuzamosan folyó kísérlet, amely „társkutatóként” vonja be a helyi közösséget a kutatásba. Alapja: az európai adófizetők jogosan várják el, hogy a kutatók az állampolgárok valós igényeire, kérdéseire adjanak – átlátható módon – felelősségteljes válaszokat, valamint a tudásban rejlő lehetőségek teljes mértékben megvalósuljanak, és jussanak el azokhoz, akiknek szüksége van rá. A FoTRISS célja a megoldásorientált Felelősségteljes Kutatás és Innováció kialakítása. Megoldásorientált: azaz mozgósítja, bevonja az érintetteket (a kutatási kérdés megfogalmazásától a probléma elemzésén át, a lehetséges megoldások előre vetítéséig), hogy a kutatás eredményeit a helyi igényekre, értékekre, lehetőségekre szabja. A különböző világképek és nézőpontok beépítése lehetővé teszi, hogy egy adott problémára a lehető legtöbb választ kapjuk. Felelősségteljes: a résztvevők figyelnek az innovációs folyamatnak és létrehozott piacképes termékeinek az (erkölcsi) elfogadhatóságára, fenntarthatóságára és társadalmi hasznosságára.
Friss információk a projekt facebook-oldalán. Ha csatlakozni szeretnél, az atalakulowekerle@gmail.hu e-mail címen jelentkezhetsz. További elméleti és gyakorlati háttéranyagok itt.